Měnový kurz

Velmi zajímavé je faktické stanovení měnového kurzu, které v České republice provádí především Česká národní banka. Jde o dvě formy a možnosti stanovování. U nesměnitelných měn se kurzy netvoří na devizových trzích, takže s nimi není možné mezinárodně obchodovat. Jsou to kurzy velmi nepružné a stanovují se striktně centrálními orgány jednotlivých států. Jedná se o relativní výjimky. Častěji jde o formu u volně směnitelných měn, kdy se využívají nejrůznější režimy měnových kurzů.

Volně pohyblivé kurzy

Volně pohyblivé kurzy kolísají přesně a volně v závislosti na nabídce a poptávce po dané měně. Centrální banka do obchodování žádnými nástroji nezasahuje. Jediné, co může konat je obchodování s měnou na devizovém trhu obecně.

Řízené pohyblivé kurzy

U řízených pohyblivých kurzů se Centrální banka snaží i nejrůznějšími nástroji monetární politiky zasahovat, pokud se kurz výrazně odchyluje od fluktuačního pásma bankou stanoveného.

Kurzy vázaných měn

A poslední možností je stanovení kurzu u vázaných měn, kdy je hodnota stanovena pomocí významné měny popřípadě předem stanoveného a mezinárodně uznávaného koše určitých měn.


Zveřejněno: 17. 4. 2013


doporučujeme
ABC půjčky, ABC banky
Vše o bankách, půjčkách, typech, a poskytovatelích na jednom místě.

Internetové stránky www.kurzymencnb.cz provozuje:
Ing. Radek Šmach, Komenského 32, 747 21 Kravaře, IČO: 677 15 397, Všechna práva vyhrazena
Podmínky použití a ochrana osobních údajů