Jak se mění kurzy

U měnových kurzů dochází k neustálým změnám. Ty jsou odvislé jak od jednání České národní banky u nás, tak i jiných centrálních bank po celém světě. Může jít jak o nástroje těchto institucí, tak o jejich obchodování na mezinárodních devizových trzích, kde se snaží nejrůznějšími nákupy a prodeji dostat měnu zpět do svého cíleného pásma. Měny pak v návaznosti na tyto činnosti buď apreciují či depreciují.

Apreciace

Apreciace znamená zhodnocení měny, tedy posílení sledované měny vůči jiné. V praxi tato situace přináší výhody pro dovozce, jelikož si za stejnou objem české měny mohou pořídit větší množství měny zahraniční a tím pádem i více nakoupit.

Depreciace

Depreciace je pravý opak. Jde o znehodnocení domácí měny, která tím pádem oslabuje vůči zahraničním. Tato situace je výhodná jednoznačně pro vývozce, jelikož svou obdrženou platbu v zahraniční měně vymění za více českých korun, čímž jim logicky rostou zisky při stejné hodnotě vyvážené zboží v zahraniční měně. Tato situace se však týká plovoucích kurzů.

Devalvace a revalvace

U kurzů volně nesměnitelných stát vyhlašuje znehodnocení měny v podobě devalvace a zhodnocení měny představované revalvací.


Zveřejněno: 20. 5. 2013


doporučujeme
ABC půjčky, ABC banky
Vše o bankách, půjčkách, typech, a poskytovatelích na jednom místě.

Internetové stránky www.kurzymencnb.cz provozuje:
Ing. Radek Šmach, Komenského 32, 747 21 Kravaře, IČO: 677 15 397, Všechna práva vyhrazena
Podmínky použití a ochrana osobních údajů